V závažných případech mohou lékaři doporučit hysterektomii

„Kdybych ti řekl, abys chodil do posilovny a zvedal činky tři hodiny v kuse, díval by ses na mě, jako bych se zbláznil,“ říká. „Většina z nás ale dvakrát nepřemýšlí o tom, že by šla ven a odhazovala příjezdovou cestu. celé odpoledne. „Aby zmírnil bolest svalů z nadměrného používání, doporučuje protizánětlivé léky, jako je Aleve (naproxen) nebo Advil nebo Motrin (ibuprofen). Mezi další prostředky patří svalové relaxanci k uvolnění křečí, horké sprchy, protahování a akupunktura.

6. Osteoartróza

Osteoartritida je typ artritidy způsobené rozpadem chrupavky, která normálně udržuje kosti v kloubu – jako vaše koleno -, aby se o sebe neotíraly. Nejčastěji je to způsobeno jednoduchým opotřebením způsobeným používáním kloubu, ale někdy také hrají roli zranění související se sportem nebo prací. V průběhu času se artritické klouby stávají bolestivými a ztuhlými. Podle Nadace pro artritidu máte větší pravděpodobnost vzniku osteoartrózy, pokud jste starší, obézní, máte příbuzného s osteoartritidou nebo nadměrně používáte kloub. A ačkoli neexistuje lék na tento nejběžnější typ artritidy, léky na předpis a volně prodejné protizánětlivé léky mohou zmírnit bolest a fyzická terapie může pomoci zlepšit sílu a mobilitu.

7. Bolest pánve

Bolest pánve je častější u žen, ale může postihnout i muže, říká Durkin. Mezi běžné příčiny patří bolestivé menstruační křeče, endometrióza, bolest během ovulace (tzv. Mittelschmerz) a infekce močových cest. Děložní fibroidy a slabé nebo zraněné svaly, stejně jako pojivové tkáně v pánvi, jsou dalšími možnými zdroji. Léčba může zahrnovat léky, hypnózu, teplo nebo fyzickou terapii. V závažných případech mohou lékaři doporučit hysterektomii.

8. Bolest břicha

Doktor Stamatos říká, že bolest břicha se často vyvíjí, protože lidé „jedli kuřecí křídlo navíc, o kterém věděli, že by ho neměli mít. “Nejlepším lékem na vzniklé zažívací potíže je jednoduše počkat a příště toto jídlo vynechat.” Mezi další běžné příčiny bolesti břicha patří zácpa, syndrom dráždivého tračníku, otrava jídlem a žaludeční viry. Ve vážnějších případech může být bolest břicha důsledkem apendicitidy, aneuryzmatu aorty, pankreatitidy, ledvinových kamenů nebo žlučových kamenů. Léčba se velmi liší v závislosti na příčině.

9. Ischemická bolest

“Ischemická bolest je důsledkem zhroucených cév, které přenášejí krev do celého těla,” říká Stamatos. Infarkt je jedním z příkladů. Ischemická bolest má častěji formu periferních cévních onemocnění (PVD), která způsobuje bolest v nohou v důsledku nedostatečného průtoku krve, říká. Ischemickou bolest vám více hrozí, pokud jíte špatnou dietu s vysokým obsahem cholesterolu, je vám více než 50 let, jste obézní nebo máte cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění. Léčba zahrnuje zlepšení vaší stravy, cvičení, léky zlepšující průtok krve, angioplastiku nebo cévní chirurgii.

10. Bolest z rakoviny

Pokud je bolest spojená s rakovinou, její původ může být v rakovině samotné, nebo může pocházet z léčby rakoviny, jako je chirurgie, podle American Cancer Society. Ve většině případů však nepohodlí pochází z nádoru tlačícího na kosti, nervy nebo orgány. Lékaři obvykle léčí bolest z rakoviny léky, nazývanými analgetika. Další léčba může zahrnovat záření ke zmenšení nádoru, chirurgický zákrok k odstranění nádoru, nervové bloky nebo neurochirurgii, která zahrnuje řezání nervů ke zmírnění bolesti.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v oblasti léčby bolesti

Telemedicína pro fyzioterapii: Funguje to!

Fyzikální terapeuti i jejich klienti považují virtuální fyzickou terapii za překvapivě efektivní.

Od Abby Ellin 20. května 2020

Ted Danson se pro úlevu od bolesti obrací k meditaci

Díky meditaci od roku 1995 herec zjistil, že je účinný při zmírňování chronické bolesti, což podporuje rostoucí počet výzkumů.

Od Michele Shapiro 29. ledna 2020

Jak vám vedení deníku symptomů může pomoci zvládat zánětlivé bolesti zad

Sledování bolesti, ztuhlosti a dalších příznaků může pomoci určit účinnou léčbu a zabránit progresi do vážnějšího stavu.

Od Briana P. Dunleavyho, 21. listopadu 2019

8 tipů pro zvládání zánětlivých bolestí zad

Tyto přístupy váš stav nevyléčí, ale mohou vám pomoci zvládnout nepohodlí a zabránit dalšímu zranění.

Od Briana P. Dunleavyho, 21. listopadu 2019

Americká toxikologická střediska zaznamenala prudký nárůst hovorů kvůli používání Kratom, uvádí nová studie

Podle nového výzkumu může populární, ale neregulovaný bylinný doplněk vyvolat vážné následky, včetně záchvatů, kómatu a smrti.

Od Don Rauf 21. února https://harmoniqhealth.com/cz/dietonus/ 2019

Jak spát, když vás bolí

Do 17. listopadu 2017

4 kroky k rychlejšímu zotavení podvrtnutí kotníku

Do 17. listopadu 2017

R. I. C. E. za vyvrtnutý kotník?

Do 15. listopadu 2017

Tipy odborníků na úlevu od bolesti ramen

Do 14. listopadu 2017

Protizánětlivá dieta by mohla pomoci snížit bolesti dolní části zad

Nový výzkum naznačuje, že to, co jíte, může způsobit, že bude více – nebo méně – pravděpodobné, že budete mít bolest v kříži.

Od Becky Upham, 22. února 2021 “

Fyzikální terapeut vás může naučit protahování, cvičení a další techniky k omezení bolesti a ztuhlosti. Richard Townsend/

Neradiografická axiální spondylartritida (nr-axSpA) je druh zánětlivé artritidy, která postihuje páteř a sakroiliakální (SI) klouby. Na rozdíl od svého známějšího protějšku, ankylozující spondylitidy (AS), nr-axSpA nezpůsobuje poškození kloubů, které je vidět na rentgenových snímcích. To však neznamená, že je méně pravděpodobné, že způsobí rušivé příznaky, jako je bolest a ztuhlost.

Lidé s nr-axSpA zažívají „zánětlivé bolesti zad, což znamená bolest, která je obvykle horší při odpočinku nebo po spánku, a lépe při aktivitách, jako je cvičení,“ vysvětluje Jean Liew, MD, instruktorka a výzkumnice spondyloartrózy v oddělení revmatologie na University of Washington v Seattlu.

Tato forma bolesti a ztuhlosti také obvykle reaguje na nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil) nebo naproxen (Aleve). Volně prodejné léky však často nestačí k udržení nr-axSpA pod kontrolou, takže je důležité získat správnou diagnózu a podstoupit léčbu pod dohledem lékaře-obvykle revmatologa, odborníka na artritidu a další choroby postihující vaše klouby, svaly a kosti.

Zde je devět způsobů, jak pomoci zmírnit bolest a ztuhlost, pokud máte nr-axSpA-jak samostatně, tak jako součást léčby pod dohledem lékaře.

1. Vezměte NSAID s opatrností

NSAID jsou považovány za léčbu první linie nr-axSpA, ale to neznamená, že jsou všechny stejné nebo že jsou bez rizika. Poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakékoli NSAID, včetně volně prodejných přípravků. Pokud volně prodejné léky nekontrolují vaši bolest, může být váš lékař schopen předepsat NSAID na předpis, který tuto práci zvládne lépe.

Ale „pokud vám již lékař předepisuje NSAID, neměli byste to míchat s tím, které užíváte“ sami, varuje doktor Liew. Důvodem je, že příliš vysoká kombinovaná dávka těchto léků může vést k gastrointestinálním (GI) problémům, včetně žaludečního krvácení a vředů.

A NSAID mohou také v dlouhodobém horizontu zvýšit riziko problémů s ledvinami a kardiovaskulárními chorobami, takže jejich použití samotné k potlačení bolesti nemusí být nejlepší strategií. Pokud již máte problémy s gastrointestinálním traktem, ledvinami nebo srdcem, „pak musíte postupovat opatrně a promluvit si o tom se svým lékařem,“ vysvětluje Liew. “Možná budou muset provést další sledování vašeho krevního tlaku nebo počtu ledvin, aby se ujistili, že to nepřeháníte.” ”

2. Zkuste fyzioterapii

Fyzikální terapeut je více než jen specializovaný osobní trenér. Fyzikální terapeuti jsou vyškoleni, aby vám pomohli řešit různé aspekty vašeho zdravotního stavu – včetně bolesti, ztuhlosti a omezené pohyblivosti – pomocí cvičení, manuální manipulace, tepelné nebo chladové terapie a dalších technik.

Někteří fyzioterapeuti mají specializovaný výcvik na artritidu a jiné muskuloskeletální stavy, takže doporučení od vašeho revmatologa může být nejlepší způsob, jak najít člověka se správnou sadou dovedností. Váš fyzický terapeut poté vyhodnotí váš stav a to, jak reaguje na různé léčebné techniky, a navrhne vám přizpůsobený program.

Ale „neurčitá fyzická terapie není vždy možností“ pro lidi s nr-axSpA, říká John Miller, MD, instruktor medicíny v divizi revmatologie na Johns Hopkins Medicine v Baltimoru. Často je to kvůli omezením souvisejícím s náklady a pojistným krytím, ale pro mnoho lidí může být také nepraktické zúčastnit se více než několika zasedání. “Doufáte, že s těmito sezeními se pacient může naučit dobré techniky protahování a cvičení, které pomohou s mobilitou, a začlenit je do každodenních činností,” poznamenává Dr. Miller.

3. Začněte se cvičením vážně

Cvičení je považováno za jednu z hlavních léčebných metod pro nr-axSpA spolu s medikamentózní terapií, podle nejnovějších léčebných pokynů, publikovaných v srpnu 2019 v časopise Arthritis Revmatologie. Toto doporučení je „konstantní, bez ohledu na to, zda je vaše nemoc superaktivní nebo dobře kontrolovaná,“ říká Liew.

Bohužel „není mnoho údajů o tom, jaký je nejlepší typ cvičení,“ říká Miller. “Lidé se podívali na strečink a aerobní cvičení a vzpírání,” u každého z nich ukazuje pozitivní výsledky, poznamenává. “Myslím, že je to velmi individuální.” ”

Liew říká, že existují určité důkazy o tom, že „cvičení s průvodcem je pravděpodobně lepší, než kdybyste ho vzali sami na sebe“, ale může to být jednoduše proto, že třídy a programy s průvodcem často motivují lidi, aby se skutečně rozhýbali. Nakonec říká: „Doporučil bych všechno, co vás rozpohybuje a můžete to dělat pravidelně. ”

4. Experimentujte s vaší dietou

Pokud jde o některá jídla, která pomáhají nebo zhoršují bolest a zánět v nr-axSpA, „slyšíme to tak často, že je těžké říci, že tam není něco skutečného,“ říká Miller. Ale „není mnoho údajů o dietních intervencích,“ varuje a „nemusí existovat jedna dieta“, která by byla nejlepší pro všechny s tímto onemocněním.

Miller říká, že někteří lidé hlásí zlepšení – od jemného po dramatické – omezením mléčných výrobků, lepku nebo určitých forem sacharidů. Pro lidi, kteří se zajímají o tento přístup, doporučuje provést jednu dietní změnu po dobu dvou až tří týdnů a vzít na vědomí všechny změny vašich příznaků. “Pokud uděláš všechno najednou, můžeš se cítit lépe, ale nevíš, co tě tam dostalo,” poznamenává.

Kromě toho „pokud má někdo nadváhu nebo obezitu, doporučuji zhubnout“, jako součást dietní intervence, říká Liew. “Extra váha není dobrá pro klouby,” a existují důkazy, že tukové buňky mohou přímo přispívat k zánětu, dodává.

5. Aplikujte Heat podle potřeby

Umístění topné podložky nebo láhve s horkou vodou na oblast bolesti nebo ztuhlosti může podle Millera nabídnout krátkodobou úlevu. “Nevím, jak užitečné jsou teplé obklady v dlouhodobém horizontu,” říká, ale mnoho lidí uvádí, že se v okamžiku, kdy je používají, cítí lépe.

“Nemyslím si, že máme nějaké zkušební důkazy, že tepelná terapie je lepší než žádná tepelná terapie” měřitelným způsobem, říká Liew. “Ale také povzbuzuji lidi, aby se pokusili najít věci, díky nimž se budou cítit lépe.” ”

6. Zvažte určité doplňky

Neexistuje mnoho důkazů, které by podpořily jakýkoli užitek z užívání doplňků stravy pro nr-axSpA, ale podle 95 % lidí s tímto onemocněním experimentuje s bylinnými a výživovými prostředky, uvádí Spondylitis Association of America.

Neoficiálně někteří lidé uvádějí zlepšení bolesti a ztuhlosti díky doplňkům, o nichž se věří, že pomáhají snižovat záněty, jako jsou doplňky z kurkumy nebo omega-3 mastných kyselin, jako je rybí olej. Ale tyto a další doplňky mohou mít vedlejší účinky, jako je žaludeční nevolnost nebo ředění krve, takže je důležité si je promluvit se svým lékařem.

7. Zkuste masáž nebo akupunkturu

Terapie, jako je masáž nebo akupunktura, mohou být užitečné při zmírnění bolesti a zvyšování pocitu pohody, ale podle Spondylitis Association of America neexistuje mnoho důkazů, které by je podpořily konkrétně pro nr-axSpA.

Ve studiích byla prokázána zejména akupunktura, která podporuje uvolňování endorfinů, hormonů, které mohou způsobit okamžitou úlevu od bolesti, a dokonce pomáhá zlepšit funkční výsledky u lidí s podmínkami omezujícími pohyblivost. Je zapotřebí více studií, které potvrdí, že tyto výhody platí pro nr-axSpA.

Pokud se rozhodnete vyhledat masážní terapii, promluvte si nejprve se svým lékařem a ujistěte se, že váš masážní terapeut ví o vašem stavu a všech oblastech slabosti kostí nebo citlivosti kloubů, na které by na ně neměl být vyvíjen tlak.

8. Optimalizujte léčbu drogami

Pokud pociťujete pokračující bolest a ztuhlost z nr-axSpA, přestože máte dostatek pohybu a optimalizujete další oblasti svého životního stylu, možná budete muset přehodnotit léčbu drogami. Pokud právě užíváte NSAID, může to znamenat přechod na jiný NSAID nebo přidání biologického léčiva, jako je inhibitor TNF.

A pokud již užíváte biologický lék, promluvte si se svým lékařem, zda funguje podle očekávání. Můžete být kandidátem na přechod na jiný lék, nebo možná budete muset prodiskutovat další možnosti úlevy od bolesti.

“I když máte přístup k biologii, mnoho lidí skončí s užíváním léků specifických pro bolest, jako jsou opioidy,” říká Liew, “což naznačuje, že i když zvládneme zánět dobře, je tu spousta bolesti, která není plně kontrolované. ”

9. Podívejte se do dalších podmínek

A konečně, pokračující bolest může souviset s jiným stavem než nr-axSpA, který ještě nebyl detekován nebo diagnostikován. “Někdy vidíme, že se syndrom fibromyalgie překrývá s” nr-axSpA, říká Miller. “Pokud tuto složku neřešíte, řešení únavy a bolesti trvá déle.” ”

Je důležité zmínit všechny nové nebo změněné příznaky při schůzkách s lékařem, i když se zdají být nesouvisející s vaším nr-axSpA. Je to proto, že mohou být vodítkem, které pomáhá vašemu lékaři diagnostikovat nebo lépe léčit jiný stav.

To platí zejména pro příznaky související s vaším duševním zdravím. Deprese nebo úzkost mohou změnit vaše vnímání bolesti, říká Miller, a řešení těchto stavů může vést ke zlepšení symptomů nr-axSpA.

“Snažíme se udělat co nejvíce, když mluvíme o různých mechanismech zvládání chronických onemocnění,” poznamenává. “Určitě však existují lidé, kteří mají prospěch z psychiatrického nebo psychologického hodnocení.” ”

Více v nr-axSpA

Co je nr-axSpA?

Nr-axSpA: Výzva k získání diagnózy

Dobře se vyspěte s neradiografickou axiální spondylartritidou

Redakční zdroje a ověřování faktů

Co je neradiografická axiální spondylartritida? Americká asociace spondylitidy. 26. prosince 2019. Ward MM, Deodhar A, Gensler LS< et al. 2019 Update of the American College of Rheumatology/ Spondylitis Association of America/Spondyloarthritis Research and Treatment Network Recommendations for the Treatment of Ankylosing Spondylitis and Nonradiographic Axial Spondyloarthritis. Arthritis & Rheumatology. October 2019. Spondyloarthritis.  American College of Rheumatology. March 2019. Non-Medicinal Approaches to Treating Spondyloarthritis. Spondylitis Association of America. December 26, 2019. 9 Supplements for Arthritis. Arthritis Foundation. December 26, 2019. Show Less

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o chronické bolesti!

Nejnovější v ankylozující spondylitidě

8 věcí, které by lidé s ankylozující spondylitidou měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Na očkování proti COVID-19, když žijete s ankylozující spondylitidou, není nutná žádná speciální příprava.